yandex izleme
Acil Müdahale Yöntemleri - İlk Müdahale
Duyurular
[BD] GRAFİKER

Alımlarımız Başlamıştır

[BD] ARGE

Alımlarımız Başlamıştır

| AltayForum.web.tr forumda kalitenin yeni adresi herzaman sizinle...
Sitelerinizi Altayforum.web.tr farkıyla ücretsiz olarak tanıtma imkanı sunuyoruz.
Net Programlama dilleri ile aradığınız herşey burada yüzlerce proje örneği ile sizde .Net dillerinde başarıyı yakalayın.
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Acil Müdahale Yöntemleri - İlk Müdahale 279 ALTAY FORUM 0
Konuyu Değerlendir
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Acil Müdahale Yöntemleri - İlk Müdahale
YÖNETİM KURULU
YÖNETİM KURULU
 • 554
  Mesajlar
 • 358
  Konular
 • 41
  Rep Puanı
|
#1
Yere yığılan birisi için yapılacak müdahalede ilk önlem hasta ve kendi güvenliğimizi sağlamak. Yaşam tepkisi alabilmek için seslenmek ve dokunmak. Yanıt alınmıyor ise çevreden birisini 112 aramak için görevlendirmek. Sonra solunumuna engel olan bir şey varsa ağız içi kontrol yapılarak ağız içini temizlemek. Dilinin kökü solunumu tıkamasın diye başı geriye iterek çeneyi aynı oranda yukarı kaldırarak hava yolunu aktif hale getirmek. 10 saniye süre ile sonumu olup olmadığını kontrol etmek. Solunum yok ise derhal sırtını sert bir alana yatırılıp göğsünü açarak göğüs kemiğinin üst ucu ve alt ucunu bularak orta kısmını bulduktan sonra altta kalan kısmına elimizin topuk kısmını yerleştirip diğer el üzerinden kenetleyerek parmaklar karşıyı görecek şekilde, ayaklar omuz genişliğinde açık kollarımızda göğüs kemiğine dik açıya gelecek şekilde 30 tane dış kalp masajını vücudumuzun ağırlığı ile beraber üzerinde yükselmek şeklinde kalp masajını uygulamak. Daha sonraki safhada göğüs kafesinin 3/1 ‘inin, göğüs kemiğinin 5 cm ve bu 30 kalp masajının 1 dakikada 100 olabilecek ritimde yapılmasını sağlamak. Hastanın kalp masajından sonraki evresinde tekrar baş geri çene yukarıya kaldırıp burun deliklerinden kapatarak kuvvetlice akciğer kapasitesi dolacak şekilde 2 tane nefes vermek. Tekrar 30 kalp masajı 2 solunum olacak şekilde bu süreci tekrar etmek. Bu olay acil bir yadım ekibi gelinceye ve yaşam bulguları kendine gelinceye kadar sürecin devam etmesini sağlamak. Solunumu yerine geldiği zaman kusma yada dilinin kökü solunuma baskı yapmasın diye vücudunun kontrolü sağlandıktan sonra hastayı yarı yüzü koyun yan yatış(koma pozisyonu) sağlamak.
Elles burada yaptığı konuşmada, ölüm kalım meselesinin kısmet olduğunu ifade ederek,"Allah bize akletme kabiliyeti verdiği için biz de bunu öğrenebiliriz, hayat kurtarmak için yardımcı olabiliriz. İlk yardım eğitimi konusunda çevremizde bulunanları da bilinçlendirmeliyiz" dedi.


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Acil Müdahale Yöntemleri - Çocuklarda - Bebeklerde Kalp Masajı ALTAY FORUM 0 151 02-26-2019, 09:35 PM
Son Mesaj: ALTAY FORUM
  Acil Müdahale Yöntemleri - Çocuk Tıkanmalarında Neler Yapılmalı? ALTAY FORUM 0 144 02-26-2019, 09:32 PM
Son Mesaj: ALTAY FORUM
  Sara krizi / Epilepsi Nöbeti geçiren bir kişiye ilk yardım müdahale nasıl yapılır? ALTAY FORUM 0 161 02-24-2019, 03:41 AM
Son Mesaj: ALTAY FORUM
  ilk yardım çantası, ilk yardım dersi.. ALTAY FORUM 0 150 02-20-2019, 01:26 AM
Son Mesaj: ALTAY FORUM
  Yanıklar, yanık tedavisi, yanıklarda ilk yardım.. ALTAY FORUM 0 157 02-20-2019, 01:22 AM
Son Mesaj: ALTAY FORUM
  Yaralanmalarda ilk yardım nasıl yapılır.. ALTAY FORUM 0 170 02-20-2019, 01:21 AM
Son Mesaj: ALTAY FORUM

Foruma Git: