yandex izleme
BİLGİSAYAR AĞI NEDİR
Duyurular
[BD] GRAFİKER

Alımlarımız Başlamıştır

[BD] ARGE

Alımlarımız Başlamıştır

| AltayForum.web.tr forumda kalitenin yeni adresi herzaman sizinle...
Sitelerinizi Altayforum.web.tr farkıyla ücretsiz olarak tanıtma imkanı sunuyoruz.
Net Programlama dilleri ile aradığınız herşey burada yüzlerce proje örneği ile sizde .Net dillerinde başarıyı yakalayın.
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
SABİT KONU BİLGİSAYAR AĞI NEDİR 302 ALTAY FORUM 6
Konuyu Değerlendir
 • 1 Oy - 5 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
SABİT KONU BİLGİSAYAR AĞI NEDİR
YÖNETİM KURULU
YÖNETİM KURULU
 • 554
  Mesajlar
 • 358
  Konular
 • 41
  Rep Puanı
|
#1
Bilgisayar ağı, küçük bir alan içerisindeki veya uzak mesafelerdeki bilgisayarların ve/veya iletişim cihazını iletişim hatları aracılığıyla birbirine bağlandığı, dolayısıyla bilgi ve sistem kaynaklarının farklı kullanıcılar tarafından paylaşıldığı, bir yerden başka bir yere veri aktarımının mümkün olduğu iletişim sistemi. En az iki bilgisayarı birbirine bağlayarak bir ağ oluşturulur. 1980'li yıllarla birlikte, Ethernet ve LAN teknolojisinin gelişmesiyle, kişisel bilgisayarlar ve ofisler bilgisayar ağlarına kavuşmuştur. En bilinen ve en büyük bilgisayar ağı, İnternettir. İlk bilgisayar ağı, İleri Araştırma Projeleri Ajansı'nın Amerikan Savunma Bakanlığı için geliştirdiği İleri Araştırma Projeleri Ajansı Bilgisayar Ağı yani ARPANET(Advanced Research Projects Agency Network)'tir.
BİLGİSAYAR AĞININ AMAÇLARI
Bilgisayar ağları çeşitli amaçlar için kullanılır:
1- İletişim kolaylığı: Ağ kullanan insanlar mail, chat odaları, videolarla v.b.daha kolay ve etkili iletişim kurabilirler.
2- Donanım paylaşımı: Ağ dünyasında, ağ üzerindeki herhangi bir bilgisayar ağda paylaşılan donanım kaynaklarına ulaşabilir ve bunları kullanabilir. Örneğin ağdaki bir bilgisayar ağın paylaşıma açık yazıcısından kendi bilgisayarı üzerinden çıktı alabilir.
3- Dosya, veri veya bilgi paylaşımı: Ağdaki yetkili kullanıcı ağ üzerindeki diğer bilgisayarlardaki veri ve bilgilere ulaşabilir. Ağdaki bu bilgi ve verilere kolayca ulaşabilme seçeneği birçok ağın önemli bir özelliğidir.
4- Yazılım paylaşımı: Ağa bağlı kullanıcı ağdaki uygulama programlarını uzaktaki bilgisayarlara gönderir.
BİLGİSAYAR AĞI TÜRLERİ Bilgisayar ağları büyüklüklerine, topolojilerine ve kullanılan protokollere göre çeşitli türlere ayrılırlar.
1-BÜYÜKLÜKLERİNE GÖRE PAN - Personal Area Network LAN- Local Area Network MAN - Metropolitan Area Network WAN - Wide Area Network VPN - Virtual Private Network
Yerel Bölge Ağı (LAN)
Yerel bölge ağları, bilgisayarları ve diğer bilgi işlem araçlarını kısıtlı bir fiziksel çevre dahilinde birbirine bağlar. Bu alanlara örnek olarak bir ofis, bir bina, bir işletme tesisi gösterilebilinir.
Orta Bölge Ağı (MAN)
Bir orta bilge ağı, kullanıcıları ve bilgisayar kaynaklarını, YBA’nın kapsadığından daha büyük bir coğrafik bölge içinde bağlar. Fakat bu alan GBA’nın kapsadığından daha küçüktür. Bu ağ tipi genelde, bir şehirdeki ağların GBA’nın kurulumunu daha verimli hale getirmek için kullanılır. Ayrıca bu tip, birkaç YBA’yı birbirine bağlayarak bir omurga oluşturmakta da kullanılır.
Geniş Bölge Ağı (WAN)
Geniş bölge ağları, ülke veya eyalet gibi geniş coğrafi bölgelerde kullanıla bilinecek, elektronik haberleşme ağlarıdır. GBA’lar çok çeşitli amaçlar için kullanılır. Bazıları geniş bir alana yayılmış iştiraklerin ana iletişim temellerini oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Diğer GBA’lar farklı iletim biçimleri üzerine yoğunlaşmıştır. Çoğu GBA, alt ağların taşıma özetleri gibi toplu bilgileri taşımak ve birleştirmek için kullanılır. GBA’lar iş istasyonlarını ve bilgi terminallerini YBA’lar aracılığı ile birbirine bağlamakta kullanılabilinir. YBA’lar yerel bilgi işlemi yaparlar ve yerel çevrenin ötesinde erişemedikleri bilgi ve sistem kaynakları için GBA’ları kullanırlar.
Değer Eklenmiş Ağ (VAN) DEA’lar bilgi aktarımı sağlayarak ve ticari bilgitabanları ile ticari yazılımlara erişim sağlayarak değer ekleyen, kamu kullanımına ayrılmış ağlardır. DEA’ların kullanım hakları genelde kayıt yoluyla satılır ve kullanıcı ağ üzerinde taşıdığı veri miktarına göre ödeme yapar. DEA’lar genelde birçok amaçla kullanılır.

Intranet / Extranet Bir intranet herhangi bir kurum ya da topluluğa ait bilgisayarları ağlar ve dışarıdan bu ağa erişimi sınırlandırır. Bu ağ birçok YBA’nın birleşiminden oluşabilir. Ayrıca bir GBA’nın kiralık hatlarını da kullanabilirler. Yani temel olarak intranet, İnternet çıkış sağlayan bir ya da daha fazla geçiş kapısı bilgisayara giden bağlantılar içerir. Intranetin ana kullanım amacı, kurumsal bilgi ve kaynakların çalışanlar tarafından kullanılmasını sağlamaktır. Ayrıca intranet gruplar arası çalışmayı ve sayısal ortamda konferansları da sağlar
YÖNETİM KURULU
YÖNETİM KURULU
 • 554
  Mesajlar
 • 358
  Konular
 • 41
  Rep Puanı
|
#2
PAN (Personal Area Network - Kişisel alan Ağı) Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, elektronik cihazlar daha küçük boyutlarda, daha ucuza ve daha az enerjiyle çalışacak şekilde imal edilebilmektedir. Bu sayede, günlük yaşamda, kişiler üzerlerinde birden fazla sayıda cihaz taşımakta, iletişimde ve bilgi taşımada büyük kolaylıklara sahip olmaktadır. İletişim teknolojisinin ilerlemesiyle literatüre giren bir kelime olan "Personal Area Network", yaklaşık 10 metrelik bir alanı kapsayan, kişisel alan kavramıyla kastedilen cihazların birbirlerine bağlanmasıyla oluşturulan ağı tanımlamaktadır. Örneğin; üzerinde saat, çağrı cihazı, cep telefonu, pda, mp3 player ve dizüstü bilgisayar gibi cihazlar taşıyan bir kişi, 5 adet ekran, 3 adet klavye ve 4 adet iletişim cihazı taşıyor demektir. Bu cihazlar arasında uygun bir veri paylaşım ağı kurulduğunda basit anlamda bir PAN kurulmuş olur.

VPN Nedir? (Virtual Private Network) VPN nedir sorusunun en açık cevabı “düşük maliyetli WAN oluşturma yöntemidir.” Sanal özel ağ anlamına gelen VPN, coğrafi olarak birbirinden uzak kurum ve kuruluşların (birimler ve şubeler gibi) İnternet üzerinden şifreli ve güvenli bir şekilde erişim sağlayan ve ağın bir parçasıymış gibi çalışmalarına olanak tanıyan sanal ağdır. VPN sanal bir ağ olduğu için aynı anda bir çok istemci ağı kullanabilir.
YÖNETİM KURULU
YÖNETİM KURULU
 • 554
  Mesajlar
 • 358
  Konular
 • 41
  Rep Puanı
|
#3
2-Topolojilerine Göre Yıldız (Star) Topolojisi Ağaç (Hiyerarşik) Topolojisi Halka (Ring) Topolojisi Ortak Yol (BUS) Topolojisi Örgü (Mesh) Topolojisi Gelişmiş Yıldız Topolojisi
3-Ortamlarına Göre Ethernet Token Ring FDDI ATM

Bilgisayar Ağlarının Yararları
Genel Terimler 1- Çoklu Kullanıcı Lisansı: Yasal olarak belli bir sayıdaki kullanıcının aynı yazılım kopyasını kullanmasına izin verir. 2- Paylaşılmış Sürücü: Bir veya birden çok kullanıcının kullanımına açılmış sabit disk.
Ağ İle Yapılandırılmış Kurumun Yararları Ağlar, Sık kullanıla dosyaların paylaşılmış bir sürücüde daha kolay erişim için saklanmasını Elektronik olarak form iletimini sağlaması sayesinde baskı maliyetini ve kağıt israfını önleyerek Sabit disk, yazıcı, tarayıcı gibi kaynakların ortak kullanımını sağlayarak Çoklu kullanıcı lisansının kullanımına olanak tanıyarak Dâhili elektronik posta yolu ile veri, mesaj ve dosya paylaşımını sağlayarak Paylaşılmış ve tek yerdeki dizin ve dosya sistemi ile veri yedeklemeyi daha kolay hale getirerek Tüm kurumu tek bit hat üzerinden internete bağlayarak Kurumun verimliliğini arttırırlar. Bulara ek maddeler de getirilebilinir
Bilgisayar ağları niçin kullanılır? Temel amacı: Veri kaynaklarını paylaşmak ve iletişim kurmaktır. Bunun yanında çevre bilimlerini paylaşmak ve uygulamaları ortak kullanmaktır.Veri paylaşımı bir dosya veya program paylaşmak, iletişim kurmak mail atmak vb. Çevre bilimleri diye kastedilen de örneğin yazıcı paylaşımıdır. Bilgisayar ağlarını kullanma amaçlarına göre sıralayabiliriz. Bu amaçlar özel, eğitim, ulusal olarak ve halka açık olarak sıralanabilir.
YÖNETİM KURULU
YÖNETİM KURULU
 • 554
  Mesajlar
 • 358
  Konular
 • 41
  Rep Puanı
|
#4
Yapıları nelerdir? Bilgisayar ağlarının yapılarına göre ayrımı topolojik bir ayrımdır. Topoloji bilgisayarların birbirine nasıl bağlandıklarını tanımlayan genel bir terimdir. Genelde kullanılan 4 topoloji türü vardır. Bunlar: Bus (Doğrusal), Ring (Halka), Star (Yıldız), Mesh (Karmaşık).Her topolojinin farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Varolan donanım, yeterlilik göz önüne alınarak herhangi birisi oluşturulabilir.
Doğrusal yerleşim (bus) : Bilgisayarların bir ana kablo üzerinde toplandığı şekildir. Doğrusal hattın iki ucunda sonlandırıcı (terminatör) yer alır. Ethernet teknolojisi ile paralel olarak gelişim gösterir.
Avantajları: -Ağa bilgisayar dâhil etmek kolaydır. Daha az kablo gerektirir. Dezavantajları: -Ana kabloda bir sorun çıktığında tüm ağ kullanılmaz duruma gelir. -Kabloda sonlandırıcı (terminatör) bulunmalıdır. -Ağda çakışma olabilir.
Halka yerleşim (ring) : Bilgisayarların birbirine halka biçiminde bağlandığı ağdır. Herhangi bir sonlandırma işlemi yapılmaz (terminatör kullanılmaz).Bu topoloji aktif bir networktür yani her bilgisayar sinyal iletiminden sorumludur. Sinyaller döngü biçimde iletilir. Halka ağlara "Token ring" ağlarda denir. Token sinyallerin dolaşımını sağlar. Token bilgisayarlar arasında dolaşır. Sinyal gönderecek bilgisayar bulunduğunda token o bilgisayar tarafından değiştirilir ve diğer bilgisayarı bulması için sinyalle birlikte yollanır. Dezavantajları: -Bilgisayardan biri bozulduğunda tüm ağ kullanılmaz hale gelir. Kontrol eder.
Yıldız yerleşim (star) : Yıldız (star) yerleşim biçimine ARCNET ağlar da denir. Bu ağda tüm bilgisayarlar ortak bir merkeze bağlanır. Bu merkeze hub denir. Üretilen sinyal ve veriler önce hub’a gelir buradan bilgisayarlara iletilir. Bütün bilgisayarlar hub’a bağlı olduğundan tüm bilgisayarlara hub’dan kablo çekilir. Böylece tüm ağ çökmesi bilgisayarlara bağlı olmaz.
Avantajları: -Ağı genişletmek çok kolaydır. -Bir bilgisayar çalışmadığında ağ çökmez. -Ağdaki sorunları tespit etmek kolay olur.
Dezavantajları: -Hub kullanıldığı için trafik artar. -Daha fazla kablo gerektirir. -Hub bozulduğunda tüm ağ işlev görmez hale gelir. -Kurulumu pahalıdır.
YÖNETİM KURULU
YÖNETİM KURULU
 • 554
  Mesajlar
 • 358
  Konular
 • 41
  Rep Puanı
|
#5
Karmaşık yerleşim (mesh) : Gerçek bir mesh topolojisinde tüm düğümler ağ içerisinde birbirine bağlıdır. Daha çok WAN’ da kullanılır. LAN kullanıldığında tüm düğümlerin bağlanmasına gerek yoktur. Avantajları: -Çok güvenlidir. Dezavantajları: -Kurulu pahalı ve zordur.
Internet bağlantı sorunlarını giderme
Windows Vista için geçerlidir
Internet bağlantısı sorunlarını gidermek, sorunları oluşturabilecek çok fazla neden olduğundan zorlayıcı bir görev olabilir. Öncelikle aşağıdaki adımları deneyin:
Bildirim alanındaki ağ simgesini sağ tıklatıp ardından Internet Bağlantısını Tanıla'yı tıklatarak Ağ Tanılamayı açın.
Tüm kabloların takılı olduğundan emin olun (örneğin, modeminizin doğrudan veya yönlendirici üzerinden çalışan bir telefon girişine ya da kablo bağlantısına takılı olduğundan emin olun).
Modeminizi ve yönlendiricinizi sıfırlayın. Modemin ve/veya yönlendiricinin güç kablosunu çıkarın, en az 10 saniye bekleyin ve ardından modemi ve/veya yönlendiriciyi geri takın.
Yönlendiricinizi kontrol edin. Windows Vista sürümündeki yeni ağ özelliklerinden dolayı, bazı eski ağ yönlendiricileri bu Windows Vista ile tam olarak uyumlu değildir ve sorunlara neden olabilir.
Ağ bağlantısı sorunlarını giderme
Windows Vista için geçerlidir
Bir ağ bağlantısı sorununu gidermek için öncelikle şu adımları deneyin:
1. Bildirim alanındaki ağ simgesini sağ tıklatıp ardından Internet Bağlantısını Tanıla'yı tıklatarak Ağ Tanılama'yı açın.
2. Tüm kabloların düzgün şekilde bağlandığından emin olun.
3. Başka bir bilgisayara bağlanmaya çalışıyorsanız, bilgisayarın açık ve ağınızda dosya ve yazıcı paylaşımın etkinleştirilmiş olduğundan emin olun. Daha fazla bilgi için bkz. Farklı Windows sürümleri çalıştıran ev bilgisayarlarını ağa ekleme .
4. Sorun yeni yazılım yükledikten sonra başladıysa, bağlantı ayarlarınızın değiştirilip değiştirilmediğini denetleyin.
Ağaç (Tree) yerleşimi: Genellikle yıldız topolojisindeki ağları birbirine bağlamak için kullanılır. Böylece ağlar büyütülebilir. Bir ağacın dalları farklı topolojilerdeki ağları temsil eder, ağacın gövdesi ile de bunlar birbirine bağlanabilir. Hiyerarşik yapıdaki ağlar için kullanılır.
Ağaç (Tree) Topoloji Avantaj ve Dezavantajları
Her bir bölüme (segment) ulaşmak kolaydır. Birçok çalışma grubu bir araya getirilebilir. Her bir bölümün uzunluğu kullanılan kablo ile sınırlıdır. Omurga kablosu bozulduğunda bölümlerdeki ağ trafiği etkilenir. Kurulumu ve düzenlenmesi daha zordur.
YÖNETİM KURULU
YÖNETİM KURULU
 • 554
  Mesajlar
 • 358
  Konular
 • 41
  Rep Puanı
|
#6
Örgü(mesh)yerleşimi: Her bir düğümün diğerinin yerini alabildiği bir ağ topolojisi. Örgü topolojisinde, ağa bağlı bir cihaz ağdaki diğer cihazlara doğrudan bağlantılıdır. Çoğunlukla geniş alan ağları (WAN) arasında kullanılır. Ağa bağlı cihaz sayısı ‘N‘ ise, ağ üzerindeki bağlantı sayısı ‘N*(N-1)/2‘ adettir.
Örgü topolojisinin avantajları;  Bir cihaza bağlı hatta sorun oluşması cihazın iletişimini kesmez.  Veri iletim hızı oldukça yüksektir.  Ağın genişletilmesi diğer bağlantıları etkilemeden yapılabilir. Örgü topolojisinin dezavantajları;  Bağlantı sayısı çoktur.  Karmaşık bir yapısı vardır.  Çok fazla kablo kullanılır.  Maliyeti yüksektir

Genişletilmiş Yıldız Yerleşim(Extended Star): Yıldız topolojisinin genişletilmiş halidir. Merkezde bulunan hub ya da switch’ e yeni hub/switch eklenmesi ile oluşturulur. Ağa bağlanacak cihaz sayısının çok olması ve hub/switch’ in port sayısının yetersiz kaldığı durumlarda ağa yeni hub/switch’ lerin bağlanması genişletilmiş yıldız topolojisinin kullanımına örnektir.

İnternet Bağlantı Sorunları Ve Çözümleri
Kesintisiz bir internet bağlantısı hepimizin hayalidir. Ne yazık ki internet erişimimiz çeşitli nedenlerle kesintiye uğrayabiliyor. Peki, bağlantınızı en kısa sürede geri getirmenizi sağlayacak yöntemleri biliyor musunuz? Aşağıda başlıklar halindeki bilgiler bu konuda size yardımcı olacaktır.
1. Fiziksel bağlantılar
İlk sırada denemeniz gereken bu yöntem tabii ki en basit ve en geçerli olanı: her şeyin doğru yerine bağlı olup olmadığını kontrol edin. Bağlantınız tamamen kesilmeden önce yavaşlamaya veya gidip gelmeye başladıysa, sorun büyük ihtimalle internet servis sağlayıcınızdan ya da işletim sisteminizden değil de donanımlarınızdan kaynaklanmaktadır. Bunu kontrol etmek sizin için çok zor olmamalı. Üstelik üreticiler genelde size yol göstermeleri için ürünlerine çeşitli ışıklı göstergeler eklerler (bkz. Madde 2). Günümüzde ev ağları bile oldukça karmaşık yapılara sahip olabiliyor. Örneğin masanızın altından geçen kablo geniş bant modeminizi router'ınıza, sunucunuza, kablosuz hub'ınıza veya dizüstü bilgisayarınıza bağlıyor olabilir. Böyle bir durumda modeminizi, ADSL kablonuzu, paylaşılan bağlantılarınızı, fiziksel ağ bağlantılarınızı ve kullandığınız tüm aygıtların bağlantılarını tek tek kontrol etmelisiniz.
2. Işıklar Sürekli yanıp sönen ışıklar ağ aygıtlarının üzerinden asla eksik olmaz. Bu küçük ışıklar donanımınız durumunu sürekli olarak takip edebilmeniz için konmuştur. Standart ağ kartlarında genelde yeşil ve turuncu olmak üzere iki ışık bulunur. Yeşil ışık, iki port arasında elektrik bağlantısının sağlandığını gösterir. Turuncu ışıksa veri akışını ifade eder. Aygıtınızdaki tüm ışıkların anlamlarını öğrenmek için kullanma kılavuzunu incelemelisiniz. Bu ışıklar bağlantı sorunlarının kaynağını saptamanıza yardımcı olabilir.
3. Ağ kartları Ethernet kartı ya da NIC de dediğimiz ağ kartları, kolay bozulabilen ve bozuklukları zor tespit edilen bileşenlerden biridir. Bozuk bir ağ kartı Windows'ta hala hatasız olarak çalışıyormuş gibi görünebilir veya daha iyi bir ihtimalle, sürücüsü ‘bilinmeyen hata' mesajları vermeye başlayabilir. Bozuk bir ağ kartında sürekli yeşil ışık yanmasına rağmen veri transferi gerçekleşmeyebilir. Böyle bir sorundan şüpheleniyorsanız sisteminizi farklı bir ağ kartıyla test etmelisiniz.
4. IP adresi İnternete bağlanan her bilgisayara, internetteki diğer sistemlerle iletişim kurabilmesi için otomatik olarak bir IP adresi verilir. Başlat > Çalıştır kutusuna command yazın ve açılan komut istemine ipconfig komutunu verin. İnternet bağlantınız sağlanmışsa burada bilgisayarınıza atanan IP adresini veya bir Reuters üzerinden internete çıkıyorsanız yerel IP adresinizi görmelisiniz.
YÖNETİM KURULU
YÖNETİM KURULU
 • 554
  Mesajlar
 • 358
  Konular
 • 41
  Rep Puanı
|
#7
5. Kablosuz bağlantı Kablosuz erişim noktanıza veya Centrino dizüstünüze bağlanmakta zorluk çekiyor olabilirsiniz. Öyleyse ilk işiniz aygıtlarınızın kablosuz güvenlik ayarlarını kontrol etmek olmalı. En fazla probleme sebep olan öğeler MAC filtreleme ve WEP güvenliğidir. MAC filtreleme, ağa bağlanacak aygıtların kısıtlanmasını sağlar. Her ağ kartının değişmez bir donanımsal adresi vardır. Pek çok kablosuz router'da bu adresleri belirterek erişime izin verebilir veya kısıtlamaya gidebilirsiniz. WEP güvenliği ise havada uçuşan verilerinizi şifrelemeye yarar. Şifre, kablosuz bağlantı noktası tarafından belirlenir ve tüm bilgisayarlarla eşleştirilmek zorundadır.
6. Hattınız hayatta mı? Modeminiz sürekli hattan mı düşüyor? Aynı hattı kullanarak bir telefon görüşmesi yapın ve hatta parazit olup olmadığını kontrol edin. Hattınızda oluşan gürültü veri transferini yavaşlatabilir veya bağlantınızın kesilmesine sebep olabilir. Parazitli hatlar için Türk Telekom'dan yardım istemelisiniz, şanslıysanız sorununuzu kısa sürede çözeceklerdir. 7. Meşgul Hattınıza bağlı paralel telefonda bir görüşme sürerken siz internete bağlanmaya çalışıyor ve doğal olarak bağlanamıyor olabilirsiniz. Ayrıca paraleldeki arkadaşınız da modeminizden gelen telefon çevirme sinyallerini duyacak ve rahatsız olacaktır. Bu nedenle bağlantı kurmaya çalışırken hattın meşgul olmadığından emin olmalısınız. 8. Yavaş modemler Telefon hatlarımızın doğası gereği internete asla 56kbps hızında bağlanamayacaksınız. Beklemeniz gereken en iyi hız 52kbps olmalı, ancak 40kbps ve üzeri hızlar da normal sayılabilir. Bundan daha düşük bir hızda bağlanıyorsanız hattınızla ilgili bir sorun olması mümkün. 9. Modem sürücüleri Dâhili bir modeminiz varsa ve eski işletim sisteminizden Windows XP'ye terfi edecekseniz, öncelikle modeminizin yeni sürücüsünü temin etmelisiniz. Önceki Windows sürümlerinde kullandığınız sürücüler Windows XP ile uyumsuzdur. Ancak Windows XP'nin çoğu dâhili modemi otomatik tanıma konusunda belli bir başarıyı yakaladığını da belirtmeliyiz.

10. Geniş banda geçiş
Kesilen bağlantılardan, yüksek telefon faturalarından ve yavaş internet bıktıysanız modeminizi çöpe atmanın tam zamanıdır. www.telekom.gov.tradresine girerek oturduğunuz bölgede ADSL hizmeti verilip verilmediğini öğrenin ve kendinize uygun bir ADSL tarifesi seçin.
11. ADSL desteği Yakın zamanda ADSL hizmeti almaya başladıysanız bağlantıyla ilgili çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Türk Telekom'un ADSL destek hattı numarası 444 0 DSL'dir (375), ancak hattı düşürmeniz çok zor olacak ve düşürseniz dahi karşınızdaki kişilerin bir PCnet okurunun bilgi seviyesine sahip olmadığını göreceksiniz. Sabırlı, nazik olun ve sorununuzu detaylarıyla anlatmaya çalışın. 12. Router'ı sıfırlayın Bir router kullanıyorsanız router'ınızı yeniden başlatmayı deneyin. Uzun süre aralıksız çalışan router'lar bazı garip davranışlar sergilemeye başladığı görülmüştür. 13. ADSL ayarları ADSL ayarlarınızı mı kaybettiğiniz? Türkiye için kullanmanız gereken ayarlar şöyle: VPI: 8, VCI: 35, protocol: PPPoE/LLC veya PPPoA/VC-Mux. 14. Ağ durumu Windows XP kullanıcısıysanız, gelen ve giden veri akışını takip etmek için ağ durumu göstergesini kullanabilirsiniz. Başlat > Ayarlar > Ağ Bağlantılarına girin. Bağlantınıza sağ tıklayın ve Durum öğesini seçin.
15. Dış kaynaklı sorunlar Nadir yaşanan bir durum da olsa, bazen internet servis sağlayıcınızın ve Türk Telekom'un ana bağlantıları kesintiye uğrayabilir. Bu tarz durumlar genelde İSS'nizin web sitesi veya e-posta aracılığıyla size bildirilir, fakat İSS'nizin destek hattından da konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. 16. Sunucu hizmeti Sadece e-posta veya FTP sunucunuza bağlanırken mi problem yaşıyorsunuz? Öncelikle sunucu adresinizi, kullanıcı adı ve şifrenizi kontrol edin. Ardından sunucunuzla ilgili web sitesine girin ve kesintiyle ilgili bir duyuru olup olmadığına bakın.

17. İlk protokol Ağ Bağlantıları altında, bağlantınıza sağ tıklayarak Özellikleri seçin. TCP/IP ve Microsoft Ağları için İstemci protokolleri listede görünür ve işaretli olmalıdır.
18. Yerel ağlar Ağa bağlı bilgisayarlara birer sabit IP adresi atamanız gerekebilir. Router ayarlarınızı kontrol edin her bilgisayar için dinamik IP havuzu dışında kalan farklı birer IP seçin. 19. NAT ADSL modem/router'lar da dâhil olmak üzere tüm router'larda NAT (Network Address Translation) adlı bir özellik bulunur. Router'ınız uPnP destekliyorsa bu özelliği aktif hale getirmelisiniz. 20. Aşırı yavaşlama Geniş bant bağlantınıza rağmen web'de sörf yapamaz hale mi geldiniz? İnternet erişiminizi paylaştığınız diğer kişiler bağlantınızı hunharca sömürüyor olabilirler. Ağınızdaki diğer bilgisayarların ne yaptığını kontrol edin ve gerekirse download'larını durdurun.


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Frame Relay Nedir? ALTAY FORUM 0 167 02-22-2019, 09:27 PM
Son Mesaj: ALTAY FORUM
  Firewall Nedir? ALTAY FORUM 0 153 02-22-2019, 09:26 PM
Son Mesaj: ALTAY FORUM
  Isdn Nedir? ALTAY FORUM 0 220 02-21-2019, 10:32 PM
Son Mesaj: ALTAY FORUM
  İnternet Society Nedir? ALTAY FORUM 0 211 02-21-2019, 10:30 PM
Son Mesaj: ALTAY FORUM
  Intranet Nedir? ALTAY FORUM 0 322 02-21-2019, 10:29 PM
Son Mesaj: ALTAY FORUM

Foruma Git: