yandex izleme
Google Adsense Nedir?
Duyurular
[BD] GRAFİKER

Alımlarımız Başlamıştır

[BD] ARGE

Alımlarımız Başlamıştır

| AltayForum.web.tr forumda kalitenin yeni adresi herzaman sizinle...
Sitelerinizi Altayforum.web.tr farkıyla ücretsiz olarak tanıtma imkanı sunuyoruz.
Net Programlama dilleri ile aradığınız herşey burada yüzlerce proje örneği ile sizde .Net dillerinde başarıyı yakalayın.
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Google Adsense Nedir? 277 ALTAY FORUM 0
Konuyu Değerlendir
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Google Adsense Nedir?
YÖNETİM KURULU
YÖNETİM KURULU
 • 554
  Mesajlar
 • 358
  Konular
 • 41
  Rep Puanı
|
#1
Google Adsense Nedir?
İlk olarak internet arama motoru olarak karşımıza çıkan Google, bünyesinde barındırdığı bir çok hizmeti ile sektördeki liderliğini sürdürüyor. En öne çıkan ve hemen hemen hepimizin kullandığı alanlardan biri olan video paylaşım sitesi YouTube, e-mail servisi Gmail genel kullanıcılara yönelik hizmet verirken bir de reklam sektörü için öne çıkan Google Adsense ile Google Adwords hizmeti bulunuyor.

Bu makalemizde sizlerle Google Adsense nedir, ne değildir, nerelerde kullanılır ve tam olarak nasıl kullanılıyor, gereksinimleri nelerdir, üyelik onay süreçleri hakkında bilgileri paylaşmak üzere karşınızdayız.

Öncelikle kısa bir bilgi vererek açıklamalarımıza geçecek olursak Google Adsense ile Google Adwords hizmetini birbirinden ayırmamız gerekiyor. Her ikisi de reklam hizmeti ancak Adsense reklam alan (yayıncılar) , Adwords ise reklam veren kurumsal şirketler veya diğer reklam verenler için kullanılıyor.

Google Adsense Nedir?
Adsense öncelikli olarak web site sahiplerine içeriğe uygun reklam olanağı sağlayan, bir Google hizmetidir. Web sitesi sahipleri Adsense aracılığı ile web sitelerinde reklam yayınlayabilir, yayınladıkları reklamlardan gösterim, tıklama oranlarına göre gelir elde eder. Reklamı yayınlayarak gelir elde eden web sitesi sahiplerine ödemeyi Google Adsense hizmeti üzerinden hesap numarasına havale ile yapar. Sadece web siteleri olmamakla beraber YouTube kazanç ortakları da Google Adsense – YouTube ilişkisi ile çalışarak kazançlarını bu servis üzerinden alırlar.

Google Adsense kısaca; Google Adwords üzerinden reklam verenlerden aldığı reklamları, yayıncılara yani web sitesi reklamcılarına sunan bir aracı konumundadır.

Nerelerde Kullanılır?
Google Adsense reklamları web sitelerinde kullanılır. Ayrıca YouTube kazanç ortaklığı programı ile videolara reklamlar ekleyerek kazanç elde edenlere video reklam yayınlama imkanı sunar.

Üyelik ve Üyelik Doğrulama Süreci
Bu hizmete Gmail hesabınızla kolaylıkla kayıt olabilirsiniz. Eğer bir web siteniz var ise site bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir, web siteniz bulunmaması halinde ise alternatif YouTube kazanç ortağı şeklinde üye olabilirsiniz.

Üyeliklerin doğrulanması ve reklam edinebilmeniz için farklı doğrulama metotları vardır. İlk olarak standart telefon, e-posta onayı zorunludur. Ardından girdiğiniz hesap numaranızı doğrulamak için hesap numaranıza küçük bir miktar ödeme yaparak hesabınızı doğrular, girdiğiniz adresinizi de PTT yolu ile bir posta göndererek doğrulama yapmanızı zorunlu kılar. Bu şekilde üye olduktan sonra kazançları alabilmek için bu doğrulamaları gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Reklam Oluşturma
Sisteme giriş yaptıktan sonra kayıtlı web sitenize reklam almak için “Reklamlarım / Yeni Reklam” yolunu izleyerek, reklamı ekleyeceğiniz yere uygun reklam alabilirsiniz. bu boyutlar örnek olarak 336×280, 250×250, 468×60 ve esnek boyutlar olarak farklı alternatiflerle karşınızda olmaktadır.

Eğer YouTube yayıncısı olarak Adsense kullanıyorsanız reklamlarla ilgili herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur, doğrulama işlemlerinizi yapmanız halinde ödemelerinizi alabilirsiniz.

Kazancın Alınması
Adsense üzerinden hak ettiğiniz kazançların alınması için hesap doğrulamalarını yaptıysanız alt limit 200 TL’dir. Hesabınızda bu tutar birikmeden ödeme yapılması söz konusu değildir. Ödeme limitine ulaşmanız durumunda herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur, ödemeler limite ulaştığınız ayı izleyen ilk ayın 22 – 25’nci günleri arasında hesabınıza EFT olarak yatırılmaktadır.

Banlanan Adsense Hesapları
Web siteniz üzerinden yayınlanan reklamlar veya YouTube kanalı üzerinden reklam yayınlıyor iseniz bu kanaldaki reklamlar sahte tıklamalar nedeni ile durdurulabilir, hesabınız Google tarafından kapatılabilmektedir. Bu nedenle Adsense bildirimlerini takip etmeli ve hatalı tıklamalara karşı önlemlerinizi almanızda fayda vardır.

Eğer hesabınız kapatılır ve hizmetiniz durdurulur ise ödeme limitini aşmış olsanız dahi ödemeniz yapılmayacaktır. Adsense tarafından yapılan açıklamalarda kapatılan hesapların ödenmeyen tutarları geçersiz tıklamaya söz konusu reklam verenlere iade edildiği bilgisi paylaşılmıştır.


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Adsense Nedir? Nasıl Para Kazandırır? ALTAY FORUM 0 162 02-20-2019, 09:28 PM
Son Mesaj: ALTAY FORUM

Foruma Git: