yandex izleme
Kozmetik ürünlerindeki tehlikeler
Duyurular
[BD] GRAFİKER

Alımlarımız Başlamıştır

[BD] ARGE

Alımlarımız Başlamıştır

| AltayForum.web.tr forumda kalitenin yeni adresi herzaman sizinle...
Sitelerinizi Altayforum.web.tr farkıyla ücretsiz olarak tanıtma imkanı sunuyoruz.
Net Programlama dilleri ile aradığınız herşey burada yüzlerce proje örneği ile sizde .Net dillerinde başarıyı yakalayın.
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Kozmetik ürünlerindeki tehlikeler 213 ALTAY FORUM 0
Konuyu Değerlendir
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Kozmetik ürünlerindeki tehlikeler
YÖNETİM KURULU
YÖNETİM KURULU
 • 554
  Mesajlar
 • 358
  Konular
 • 41
  Rep Puanı
|
#1
HEPİMİZ sağlıklı kalmak ve aynı zamanda iyi görünmek de istiyoruz. Sağlıklı bir yaşam ve iyi görünüm elde etmek için pek çok kişi birçok kişisel bakım ürünü kullanır ve bunun içinde her yıl kucak dolusu para harcar. Oysa, çoğunuzun kullandığınız krem ve serumların içinde ne olduğundan haberi bile yoktur.

CİLDİMİZ
Güzelliğimizin göstergesi olan cildiniz çok ama çok önemli ve çok hassas bir organdır. Yaklaşık 2 metre büyüklüğünde bir örtü ile vücudunuzu sarar. Cildiniz sıradan bir örtü değil, çalışıp işleyen, yaşlanan ama yenilenen aktif bir organdır.

Kozmetiklerin içinde zararlı hangi kimyasallar vardır:
Kömür katranı, dioksin, nitrozamin, polietilen glikoller, sodyum lauryl sülfat, vazelin, sıvı parafin, mineral yağ, dietanolamin, formol, formaldehit, glikol eterler, paraben, diazolidinyl, imidazolidinylüre, d&c kırmızı pigmentler, parfüm, ftalat, fenoksyetanol, paba (para-aminobenzoic asit, padimate-o, octyl dimethyl paba), talc pudrası, ısopropyl palmitate, myrıstate, trıclosan, silikon, lanolin, gliserin, cetyl alkol.

KREMLERİN İÇİNDEKİ KİMYASALLAR NELERE YOL AÇAR?
Kullandığınız kozmetiklerin içindeki zararlı maddeler ciltten emilerek kan dolaşımı yoluyla tüm vücuda yayılır. Bu zararlı kimyasallar ciltte tahriş, alerji, iltihaplanma, akne gibi cilt hastalıklarına neden olabildiği gibi kanser oluşumuna da yol açabilirler. Toksik maddelerle yüklü kozmetik ürünler vücudun hormonal dengesine zarar verirler. Cildimiz fazla yağ üretir ve gözeneklerin içine dolarak tıkanmalarına sebep olurlar! Ayrıca cilt kimyasallar tarafından kaplandığından toksinlerin atılması da engellenmiş olur. Kozmetik için kullandığımız bu kremlerin içinde hangi kimyasallar var birkaçına göz atalım.

Kömür katranı: Makyaj ürünlerinin ve saç boyalarının hazırlanmasında kullanılır. Kömür katranı bazlı ürünleri kullanmak, pigmentli kozmetik dermatitin nedeniyle yakından ilişkilidir.Bazı katran türlerinin uzun süre kullanılması da folikülit (kıl kökü iltahabı) riskini arttırır. Kömür katranı, fototoksisiteye (Yerel veya sistemik bir duyarlandırıcı kimyasal maddenin ultraviyole ışınları ile ilk temastan itibaren kimyasal reaksiyona girmesiyle oluşan egzamadır.)neden olabilecek polisiklik hidrokarbonlardan yapılır. Bazı polisiklik aromatik hidrokarbonlara maruz kalma, karaciğer, deri ve akciğer kanserleriyle ilişkilidir.
Dioksin: İlaç sanayiinde, kozmetiklerde, deterjanlarda, plastik kaplarda ve bazı boyalarda kullanılır. En kötü özelliği yıllar içinde vücutta birikim yaparak kansere neden olabilmesidir. Köpürme özelliği olan temizleyicilerde, şampuanlarda ve banyo köpüklerinde bulunmaktadır.
Polietilen glikoller: Petrol tabanlı bu maddeler kozmetiklerde genellikle kullanılırlar. Propilen glikol nemlendirici içeriği olduğundan nemlendiricilerde ve temizleyicilerde kullanılmaktadır. Propilen glikolinin çok hızlı bir şekilde cilde nüfuz etme özelliği vardır. Bu sayede kimyasalların cilt tarafından emilmesini sağlar.
Sodyum lauryl sülfat: Sodyum lauryl sülfat, kişisel bakım ürünlerinin yüzde 90’ında kullanılan bir madde olarak karşımıza çıkar. Sağlığa zararlı maddelerden biri olarak gösterilen sls’nin en bilinen etkilerinden biri ise cilt ve göz iritasyonudur. Şampuan, yüz temizleyici, duş jeli, akne ilacı gibi köpüren ürünlerin büyük çoğunluğunda bulunur.
Vazelin, sıvı parafin, mineral yağ: Yüz ve cilt nemlendiricilerinde, serumlarda, maskelerde ve güneş koruyucularda bulunmaktadır. Bu gibi petrol türevleri yumuşatıcı özelliklerinden dolayı nemlendiricilerde kullanılmaktadır. Bu maddeler cildin üzerinde bir tabaka oluşturarak vücudun kendi kendini nemlendirme mekanizmasına engel olmaktadır. Vazelin cilt etkinliklerini ve hücre olgunlaşmasını yavaşlatır, erken yaşlanmaya sebep olur.
Formaldehit: Saç düzeltici ürünler gibi bazı kozmetiklerde formaldehit de bulunur. İnsan vücudunda zararsız az miktarda üretilir, ancak formaldehite aşırı maruz kalınması gözlerde, burun, boğazda ve deride alerjik reaksiyonlara ve astıma neden olabilir. Kadınlarda adet düzensizliğine neden olabilir. araştırma çalışmaları, formaldehite maruz kalmanın çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini de artırabileceğini göstermektedir.
Paraben: Paraben, kozmetik ürünlerinin dayanıklılık süresini uzatmak için kullanılan bir koruyucu maddedir. bakteri ve küf gibi oluşumların önüne geçmek için kullanılan parabenin araştırmalar sonucunda meme kanserine yol açtığı düşünülmekte. renkli kozmetiklerden deodorantlara ve şampuanlara kadar birçok farklı üründe karşımıza çıkıyor. göğüs kanseri tümörünün içinde yoğunlaştığını gösteren bulgular nedeniyle amerika ve avrupa’da kullanımına geniş ölçüde son verilmiştir.
Parfüm: Özellikle nemlendirici ve şampuanlarda kullanılarak hoş bir koku sağlayan parfüm içeriğinin doğal yağlardan elde edilmediği sürece sağlığa zarar verdiği bilinir. Kozmetik ürünlerinin içine koyulan bu yapay kokular, cilt alerjilerine ve solunum problemlerine yol açabilir. hassas ciltlilerin özellikle uzak durması gereken parfüm içeriği şampuan, vücut losyonu, nemlendirici, kolonya ve saç kreminde karşımıza çıkar.
Talc pudrası: Pudralarda, göz farlarında, allıklarda, bronzlaştırıcılarda, dudak koruyucularında, bebek pudralarında bulunmaktadır. araştırmalar bu maddenin kansere neden olduğunu göstermiştir.
Silikon: Nemlendiricilerde, güneş koruyucularında, göz kremlerinde, temizleyicilerde, bronzlaştırıcılarda, göz farlarında, fırçalarda, dudak koruyucularında, göz makyajı temizleyicilerinde ve akne tedavi ürünlerinde bulunmaktadır. Cildin kaplanmasına, gözeneklerin tıkanmasına yol açarak plastik bir ambalaja sarılma etkisinde bulunmaktadır.
Gliserin: Nemlendiricilerde, yüz temizleyicilerinde, diş macunlarında bulunmaktadır. gliserin ya da gliserol vücut içindeki yağlarda bulunan bir şeker alkolüdür. cilt bakım ürünlerinde yumuşatıcı, nemlendirici, emici ve yağlayıcı madde olarak kullanılır. havadaki nemi emme özelliği uzun dönemli kullanımlarda cilt kuruluğuna neden olabilir ve gözeneklerin tıkanmasına yol açarak cildin normal nefes almasını engeller.

SONUÇ
Bu maddelerin sağlığımıza zararlı olduğu bilindiği halde ,hem de tonlarca harcama yapılarak neden kullanılırlar? Binlerce yeni kimyasal madde geliştirilmekte ve bunların zararlı olup olmadığının incelenmesi kısa vadede mümkün olmamaktadır. Bunu anlamak için bir ürünü yıllarca kullanmak ister misiniz?


Foruma Git: