yandex izleme
Seo ve Doğallık-1 Google Nasıl Çalışır
Duyurular
[BD] GRAFİKER

Alımlarımız Başlamıştır

[BD] ARGE

Alımlarımız Başlamıştır

| AltayForum.web.tr forumda kalitenin yeni adresi herzaman sizinle...
Sitelerinizi Altayforum.web.tr farkıyla ücretsiz olarak tanıtma imkanı sunuyoruz.
Net Programlama dilleri ile aradığınız herşey burada yüzlerce proje örneği ile sizde .Net dillerinde başarıyı yakalayın.
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Seo ve Doğallık-1 Google Nasıl Çalışır 247 ALTAY FORUM 0
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Seo ve Doğallık-1 Google Nasıl Çalışır
YÖNETİM KURULU
YÖNETİM KURULU
  • 554
    Mesajlar
  • 358
    Konular
  • 41
    Rep Puanı
|
#1
Seoyu iyi anlamak ve web sitelerimizde seoyu doğru uygulamak için öncelikle Google’ı iyi tanımak ve çalışma mantığını iyi bilmek gerekiyor. Google nasıl çalışır? Evet, Google diyor ki, ben sonuçta bir bilgisayar programıyım. Bir siteyi incelerken onu değerlendirebileceğim kriterler sınırlıdır. Sitenin tasarımına bakarım html kurallarına uygun mu diye. Site içeriğine bakarım, içerik orijinal ve doyurucu mu diye. Bir de siteye giren insanların sitede ne kadar vakit geçirdiklerine bakarım diyor Google amca.

Biz insanlar siteleri değerlendirirken, Google’dan farklı olarak, sitede kullanılan renklerin ahengine, sitenin görünüş olarak ve fayda olarak tatmin edici olup olmadığına v.s bakabiliriz. Ancak Google yukarıda saydığımız kriterler çerçevesinde web sitelerini inceleyerek onlara bir değer atfeder.

Bugün Google’u Google yapan Page Rank algoritmasıdır. Google bir sitenin kalite derecesini, insanlara faydalı olma kıstasıyla değerlendirir. Bunu yaparken de web sitelerinin insanlar tarafından ne kadar tavsiye edildiğine bakar. Elbette ki bizim web sitelerimizi tavsiye eden sitelerin de page rank değerlerinin yüksek olması, yani onlarında insanlar tarafından çokça tavsiye edilmiş olması gerekir.

Google amca der ki, öyle bir site yap ki, bütün herkes senden bahsetsin, bir sürü site sana link versin. Ancak koskoca siteler, kalkıp da sana footer’dan link vermezler. Yüksek indexli sitelerin footerlarından alınan linklerin doğal olmadığı apaçık ortadadır. Yani Google, piyasada bir text link piyasası olduğunun, linklerin bu piyasada alınıp satıldığının farkındadır. Öyleyse Google gözünde değerli olan linkler, doğal olan linklerdir. Eğer bir site sana link verecekse, oturup senin hakkında bir yazı (tanıtım yazısı) yazmalıdır. Senin konunla ilgili bir yazı içinde sana, bir ya da birkaç kelime üzerinden link vermelidir diyor Google.

Son panda güncellemesinden sonra Google, bir tanıtım yazısının ortalama 300 ile 800 kelime arasında olması gerektiğini ortaya koymuştur. Ayrıca Google, yazının anlam bütünlüğünden tutun, Türkçe imla kurallarına kadar birçok konuyu daha değerlendirerek yazılarımıza puan vermekte ve buna göre sitemizin trust rank’ini (güvenilirliğini) belirlemektedir.

Google’ın elinde çok büyük bir insan davranışları istatistiği bulunmaktadır. İnsanların hangi tür web sitelerine teveccüh ettiğini Google iyi bilmektedir. Son zamanlarda Google, webmaster davranışlarını da iyi analiz etmekte ve seo adı altında yapılan doğallıktan uzak davranışları hemen fark ederek bunlara prim vermemektedir.

Google’ın çalışma prensibine göre insanların sana gerçek linkler vermeleri için, gerçekten kaliteli ve insanlara faydalı bir içerik ortaya koymuş olman gerekir. Ortalama 500 kelimelik bir makaleyi insanların okuma süresinin 5-6 dakika olduğunu düşünürsek, İnsanlar sitenize gelip, bu süreden önce sitenizden çıkmaları Google’ın gözünde sitenizin kaliteli ve faydalı bir içeriğe sahip olmadığı şeklinde yorumlanabilecektir. Google’ın ücretsiz hizmeti olan Analytics kullanan sitelerde ziyaretçilerin en ufak davranışlarını bile ölçme imkânı vardır.


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Seo ve Doğallık Google Nasıl Çalışır ALTAY FORUM 0 140 02-20-2019, 06:23 AM
Son Mesaj: ALTAY FORUM

Foruma Git: